Tragedia na Zanzibarze. Ośmioro dzieci zmarło, 78 osób trafiło do szpitala

Tragedia na Zanzibarze. Ośmioro dzieci zmarło, 78 osób trafiło do szpitala

Tragedia na Zanzibarze, gdzie ośmioro dzieci zmarło, a 78 osób trafiło do szpitala po zjedzeniu mięsa żółwia morskiego, jest wstrząsającym wydarzeniem.

Do zatrucia doszło we wtorek 7 marca 2024 roku na wyspie Panza w południowym regionie Pemba. Informacja o tragedii dotarła do władz dopiero w piątek 10 marca.

Przyczyną zatrucia były toksyny nagromadzone w mięsie żółwia. Żółwie morskie żywią się często toksycznymi gąbkami, które nie szkodzą zwierzęciu, ale kumulują się w jego organizmie. Spożycie mięsa żółwia zawierającego te toksyny może powodować neurotoksyczność, choroby nerek, raka wątroby, a nawet śmierć.

Do podobnych tragedii na Zanzibarze dochodziło już wcześniej. W marcu 2023 roku na wyspie Mafia zmarło 7 osób, a 8 kolejnych poważnie zachorowało po spożyciu mięsa żółwia morskiego. W październiku 2021 roku, również na wyspie Pemba, 7 osób, w tym 3-latek, zmarło z powodu zatrucia mięsem żółwia.

Zagrożenie zatruciem mięsem żółwia morskiego jest szczególnie duże w regionach, gdzie żółwie te są częstym źródłem pożywienia. Należy bezwzględnie unikać spożycia mięsa żółwi morskich, a w przypadku wystąpienia objawów zatrucia po zjedzeniu żółwia, jak najszybciej udać się do szpitala.