Zanzibar. Brak alkoholu. Turyści opuszczają wyspę

Zanzibar zmaga się z niedoborem alkoholu od początku 2024 roku. Problem ten dotyka prawie całej wyspy, gdzie wiele sklepów i restauracji ma problemy z zakupem piwa, wina i mocniejszych trunków.

Istnieje kilka przyczyn tej sytuacji:

Zakaz lokalnej produkcji: Na Zanzibarze produkcja alkoholu jest zakazana, co oznacza, że cały alkohol musi być importowany z kontynentalnej Tanzanii lub Republiki Południowej Afryki.

Problemy z importem: W ostatnim czasie pojawiły się problemy z importem alkoholu, co spowodowało niedobory i wzrost cen.

Wzrost cen: Ceny alkoholu na Zanzibarze wzrosły w ostatnim czasie o około 50%, co czyni go mniej dostępnym dla mieszkańców i turystów.

Brak licencji: Pod koniec 2023 roku rząd Zanzibaru nie przedłużył licencji trzem importerom alkoholu, co pogłębiło problem niedoborów.

Zanzibar Brak alkoholu
Zanzibar Brak alkoholu

Wpływ na turystykę: Niedobór alkoholu może mieć negatywny wpływ na turystykę na Zanzibarze, ponieważ wiele osób odwiedza tę wyspę ze względu na jej piękne plaże i bogate życie nocne.

Podanie się do dymisji: Minister turystyki Zanzibaru podał się do dymisji w związku z problemami z dostępnością alkoholu.

Obecnie rząd Zanzibaru stara się rozwiązać problem niedoborów alkoholu. Prowadzone są rozmowy z importerami i władzami Tanzanii w celu zwiększenia importu i obniżenia cen.

Należy jednak pamiętać, że Zanzibar jest autonomicznym regionem Tanzanii i rząd centralny nie ma bezpośredniego wpływu na politykę alkoholową na wyspie.