Brama Indii – India Gate – Delhi

Brama Indii w Mumbaju

Brama Indii w Mumbaju to budowla z żółtego bazaltu wzniesiona przez Brytyjczyków u wejścia do portu w Mumbaju. Ukończona w 1924 roku, była używana do celów ceremonialnych i stała się główną atrakcją turystyczną miasta.

Historia

Brama Indii została zaprojektowana przez George’a Wittet, architekta odpowiedzialnego za wiele innych budynków w Mumbaju, w tym Chhatrapati Shivaji Maharaj Terminus i Victoria Terminus. Budowa rozpoczęła się w 1911 roku i została ukończona w 1924 roku. Brama została zbudowana w celu uczczenia wizyty króla Jerzego V i królowej Marii w Indiach w 1911 roku.

Architektura

Brama Indii jest łukiem triumfalnym o wysokości 26 metrów. Jest ona wykonana z żółtego bazaltu i ozdobiona reliefami przedstawiającymi sceny z historii Indii. Na szczycie bramy znajduje się rzeźba czterystu słoni, które symbolizują siłę i potęgę Indii.

Signifikacja

Brama Indii jest symbolem Indii i ich historii. Jest to popularne miejsce dla ceremonii i uroczystości, w tym parad wojskowych i obchodów rocznicowych. Brama Indii jest również popularną atrakcją turystyczną, przyciągającą miliony odwiedzających każdego roku.

Oto niektóre dodatkowe fakty o Bramie Indii w Mumbaju:

  • Brama Indii jest podobna do Łuku Triumfalnego w Paryżu.
  • W Bramie Indii znajduje się pomnik króla Jerzego V i królowej Marii.
  • Brama Indii została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2004 roku.

Brama Indii w Delhi

Brama Indii w Delhi to pomnik wojenny znajdujący się w centrum New Delhi, stolicy Indii. Został zaprojektowany przez Edwina Lutyensa i wzniesiony ku czci indyjskich żołnierzy, którzy zginęli w I wojnie światowej i na wojnach z Afganistanem. Brama Indii jest jednym z najbardziej ikonicznych zabytków w New Delhi i jest popularną atrakcją turystyczną.

Historia

Budowa Bramy Indii rozpoczęła się w 1921 roku i została ukończona w 1931 roku. Pomnik został odsłonięty przez Field Marshala Lorda Wavella, wicekróla Indii, 12 lutego 1931 roku. Brama Indii była pierwotnie nazywana All India War Memorial, ale została przemianowana na India Gate w 1947 roku po uzyskaniu przez Indie niepodległości.

Architektura

Brama Indii jest łukiem triumfalnym o wysokości 42 metrów. Jest ona wykonana z czerwonego i szarego piaskowca i ozdobiona reliefami przedstawiającymi sceny z historii Indii. Na szczycie bramy znajduje się kopuła, w której znajduje się wieczny płomień.

Signifikacja

Brama Indii jest symbolem narodowej dumy Indii i ich dziedzictwa wojskowego. Pomnik jest również przypomnieniem o ofiarach, jakie ponieśli indyjscy żołnierze, którzy walczyli za swój kraj. Brama Indii jest popularnym miejscem dla wieców, protestów i obchodów.

Oto niektóre dodatkowe fakty o Bramie Indii w Delhi:

  • Brama Indii jest drugim co do wysokości pomnikiem wojennym w Indiach, po Hussainiwala Memorial w Patiala.
  • Brama Indii jest domem Amar Jawan Jyoti, wiecznego płomienia, który został zapalony w 1972 roku ku pamięci indyjskich żołnierzy, którzy zginęli w różnych wojnach.
  • Brama Indii jest popularnym miejscem dla filmów Bollywood.

Podsumowanie

Brama Indii to ikoniczny zabytek w Indiach, który ma ważne znaczenie historyczne i symboliczne. Jest to popularna atrakcja turystyczna, która przyciąga miliony odwiedzających każdego roku.

Goree Island Senegal – Wyspa niewolników

 

Port – Mombasa – Kenia