Tirta Empul – Bali

Świątynia Tirta Empul

Świątynia Tirta Empul to hinduska balijska świątynia wodna położona w pobliżu miasta Tampaksiring, Bali, Indonezja. Kompleks świątynny składa się z petirtaan lub konstrukcji kąpielowej, słynącej ze świętej wody źródlanej, do której balijscy Hindusi udają się w celu rytualnego oczyszczenia.

Świątynia Tirta Empul
Świątynia Tirta Empul

Świątynia Tirta Empul została zbudowana w XI wieku i jest uważana za jedną z najstarszych i najważniejszych świątyń na Bali. Jest to również jedna z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych na wyspie.

Kompleks świątynny składa się z dwóch głównych części: petirtaan i świątyni głównej. Petirtaan to prostokątny basen z dwoma rzędami fontann, z których wypływa święta woda. Wody te są uważane za uzdrawiające i dają błogosławieństwo osobom, które się w nich obmywają.

Świątynia Tirta Empul
Świątynia Tirta Empul

Świątynia główna jest poświęcona bogini Dewi Danu, bogini wód. Jest to świątynia męska, do której mogą wchodzić tylko mężczyźni.

Rytuał oczyszczenia w świątyni Tirta Empul rozpoczyna się medytacją i modlitwą.

Następnie wierni obmywają się w strumieniu wody, wypływającym z każdej jednej fontanny, zaczynając od lewej strony. Po obmyciu wierni wracają do świątyni głównej, aby złożyć ofiary i podziękować bogom za błogosławieństwo.