Zamek w Alanii

Zamek w Alanii

Zamek w Alanyi to seldżucka twierdza znajdująca się w Alanii, w Turcji. Zamek jest jednym z najpopularniejszych zabytków w Turcji i jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zamek został zbudowany w XII wieku i przez wieki był siedzibą władz lokalnych. Zamek jest położony na wzgórzu nad Morzem Śródziemnym i oferuje wspaniałe widoki na miasto i okolicę.

Zamek jest podzielony na kilka części, w tym:

  • Cytadela, która jest najstarszą częścią zamku i znajduje się w najwyższej części wzgórza. Cytadela jest otoczona murami o grubości do 4 metrów i zawiera wiele budynków, w tym meczet, pałac i cytadelę.

  • Bastion Ehmedek, który znajduje się na północnym zboczu wzgórza. Bastion Ehmedek został zbudowany w XIII wieku i jest otoczony murami o grubości do 6 metrów. Bastion jest wyposażony w szereg armat i służył jako obrona miasta przed atakami morskimi.

  • Baszta Kızılkule, która znajduje się na cyplu naprzeciwko zamku. Baszta Kızılkule została zbudowana w XIII wieku i jest otoczona morzem z trzech stron. Baszta została wykorzystana jako więzienie i wieża obserwacyjna.

Zamek w Alanyi jest popularnym miejscem turystycznym i można go zwiedzać codziennie od 9:00 do 19:00. Bilet wstępu kosztuje 20 lir tureckich.